Skip to content

375 Hillcrest RdEnglewood, NJ 07631

Built 1940

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Feb 1, 1994

Property Information

Block1704
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage12
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$632,500
58%
Improvement Value:$461,500
42%
Total Assessment$1,094,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,619+3.1%
2024$32,601+3.1%
2023$31,617+2.7%
2022$30,796+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft12DeedBook 7672, Page 433Recorded2/7/1994

Property Built

Built

Year Built: 1940