Skip to content

50 Knickerbocker RdEnglewood, NJ 07631

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2023

Property Information

Block307
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-F-2UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,502
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,200
54%
Improvement Value:$142,200
46%
Total Assessment$307,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,446+3.1%
2024$9,161+3.1%
2023$8,884+2.7%
2022$8,653+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,502DeedBook 3037, Page 508NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 1913