Skip to content

199 W Englewood AveEnglewood, NJ 07631

Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Nov 7, 2019

Property Information

Block2009
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW4-D1
Description1S-CB-COM
Dwellings---
ZoningSBD
Sq Footage6,992
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,100
46%
Improvement Value:$308,000
54%
Total Assessment$569,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,488+3.1%
2024$16,959+3.1%
2023$16,447+2.7%
2022$16,020+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

DeedBook 3438, Page 1899Recorded12/14/2019

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 1123, Page 478NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/15/2012