Skip to content

302 Howland AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2016

Property Information

Block2011
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-F-3CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,276
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
46%
Improvement Value:$158,500
54%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,019+3.1%
2024$8,746+3.1%
2023$8,482+2.7%
2022$8,262+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923