Skip to content

30 Coriander WayEnglewood, NJ 07631

Built 1988

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
May 19, 2025

Property Information

Block2104
Lot6
QualifierC0051
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
DescriptionNO.21-2BR-1BA
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage864
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
48%
Improvement Value:$80,900
52%
Total Assessment$155,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,791+3.1%
2024$4,646
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 5512, Page 867Recorded5/27/2025

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 2409, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1988