Skip to content

285 Franklin RdEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 20, 2010

Property Information

Block2106
Lot28
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-2CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,409
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,400
41%
Improvement Value:$214,700
59%
Total Assessment$361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,097+3.1%
2024$10,761+38.7%
2023$7,760+2.7%
2022$7,558+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,409DeedBook 523, Page 259NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded9/10/2010

Property Built

Built

Year Built: 1943