Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
198 Lafayette PlEnglewood, NJ 07631
Last Sale Date
Jul 12, 2000
Property Information
Block2109
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page001U
Building Details
Building ClassW4-D2
Description1&2S-CB-COM
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.23
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$168,300
48%
Improvement Value:$182,200
52%
Total Assessment$350,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $10,771 | +3.1% |
| 2024 | $10,445 | +3.1% |
| 2023 | $10,129 | +2.7% |
| 2022 | $9,867 | +0.9% |
Property History
No events match the selected filters.