Skip to content

211 Warren StEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block2201
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,260
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
61%
Improvement Value:$70,300
39%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,541+3.1%
2024$5,373+3.1%
2023$5,211+2.7%
2022$5,075+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923