Skip to content

2 E Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000

Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block2403
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW2-D1
Description2S-B&CB-COM
Dwellings1
ZoningCBD1
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$644,200
72%
Improvement Value:$247,400
28%
Total Assessment$891,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,399+3.1%
2024$26,570+3.1%
2023$25,767-7.7%
2022$27,914+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2000