Skip to content

49 E Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
May 1, 2023

Property Information

Block1208
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW1-D4
Description3S-B-COM
Dwellings1
ZoningCBD1
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,000
59%
Improvement Value:$346,000
41%
Total Assessment$850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,121+3.1%
2024$25,330+3.1%
2023$24,565-12.7%
2022$28,150+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,550,000

From:

To:

DeedBook 4995, Page 320Recorded5/16/2023

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

DeedBook 8326, Page 898Recorded11/30/2000

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 7880, Page 51Recorded5/30/1996