Skip to content

188 Van Nostrand AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 3, 1996

Property Information

Block2914
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,670
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,900
75%
Improvement Value:$87,600
25%
Total Assessment$350,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,771+3.1%
2024$10,445+3.1%
2023$10,129+2.7%
2022$9,867+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923