Skip to content

167 Phelps AveEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Owner
---
Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 14, 2025

Property Information

Block3006
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-ST&F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,536
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,000
68%
Improvement Value:$97,700
32%
Total Assessment$304,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,363+3.1%
2024$9,080+3.1%
2023$8,806+2.7%
2022$8,577+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft1,536DeedBook 5589, Page 1720Recorded9/2/2025

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 9538, Page 128Recorded5/7/2008

Property Built

Built

Year Built: 1918