Skip to content

278 Van Nostrand AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block3401
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,499
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,000
65%
Improvement Value:$148,600
35%
Total Assessment$424,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,048+3.1%
2024$12,653+3.1%
2023$12,271+2.7%
2022$11,952+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,499DeedBook 4401, Page 632Recorded10/1/2021

Property Sale

Sale
$568,000

From:

To:

Sq Ft1,499DeedBook 2953, Page 474NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/30/2018

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,499DeedBook 734, Page 1127NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/6/2011

Property Built

Built

Year Built: 1928