Skip to content

221 Van Nostrand AveEnglewood, NJ 07631

Built 1919

Last Sale Price
$604,500
Last Sale Date
Aug 4, 2006

Property Information

Block3305
Lot36
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-B-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,568
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
69%
Improvement Value:$127,800
31%
Total Assessment$412,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,685+3.1%
2024$12,301+3.1%
2023$11,930+2.7%
2022$11,620+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$604,500

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 9125, Page 575Recorded8/8/2006

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 8415, Page 400NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/26/2001

Property Built

Built

Year Built: 1919