Skip to content

163 E Sheffield AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2016

Property Information

Block3008
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-VL-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,328
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
62%
Improvement Value:$122,400
38%
Total Assessment$320,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,846+3.1%
2024$9,548+3.1%
2023$9,260+2.7%
2022$9,019+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 7831, Page 544NU CodeBankruptcy (13)Recorded10/30/1995

Property Built

Built

Year Built: 1928