Skip to content

16 Beech RdEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$1,590,000
Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block3102
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-S-UG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage4,068
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$558,400
56%
Improvement Value:$442,200
44%
Total Assessment$1,000,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,748+3.1%
2024$29,818+3.1%
2023$28,917+17.8%
2022$24,547+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,590,000

From:

To:

Sq Ft4,068DeedBook 5369, Page 1607Recorded11/21/2024

Property Sale

Sale
$1,375,000

From:

To:

Sq Ft4,068DeedBook 3752, Page 1431NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/7/2020

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft4,068DeedBook 2365, Page 1947Recorded9/8/2016

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft4,068DeedBook 1179, Page 693Recorded10/19/2012

Property Sale

Sale
$1,155,000

From:

To:

Sq Ft3,545DeedBook 9117, Page 825Recorded7/12/2006

Property Sale

Sale
$831,000

From:

To:

Sq Ft3,545DeedBook 8472, Page 579Recorded5/23/2002

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

DeedBook 8024, Page 792Recorded12/4/1997

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7575, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1907