Skip to content

86 Beech RdEnglewood, NJ 07631

Built 1927

Last Sale Date
Jun 26, 2006

Property Information

Block3102
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-B-AG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage2,264
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$642,000
75%
Improvement Value:$211,400
25%
Total Assessment$853,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,225+3.1%
2024$25,431+3.1%
2023$24,663+2.7%
2022$24,023+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927