Skip to content

300 E Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Jul 2, 2021

Property Information

Block3102
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page002U

Building Details

Building Class19
Description2S-B-UG-PL-1S-S
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage4,761
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$658,200
65%
Improvement Value:$347,800
35%
Total Assessment$1,006,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,914+3.1%
2024$29,979+6.4%
2023$28,178-11.8%
2022$31,931+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

Sq Ft4,761DeedBook 4560, Page 1415NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 1906