Skip to content

35 Jones RdEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Apr 14, 2005

Property Information

Block3102
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description2.5S-ST&S-UG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage6,792
Acreage1.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,070,000
49%
Improvement Value:$1,094,300
51%
Total Assessment$2,164,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,509+3.1%
2024$64,496+3.1%
2023$62,548+2.7%
2022$60,925+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,800,000

From:

To:

Sq Ft6,792DeedBook 8801, Page 548Recorded4/18/2005

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 7798, Page 308Recorded6/27/1995

Property Built

Built

Year Built: 1907