Skip to content

115 Jones RdEnglewood, NJ 07631

Built 1927

Last Sale Price
$1,170,000
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block3202
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-STONE
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage3,120
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$715,000
80%
Improvement Value:$182,600
20%
Total Assessment$897,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,583+3.1%
2024$26,748+3.1%
2023$25,941+2.7%
2022$25,267+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,170,000

From:

To:

Sq Ft3,120DeedBook 5420, Page 1827Recorded2/4/2025

Property Built

Built

Year Built: 1927