Skip to content

543 Cumberland StEnglewood, NJ 07631

Built 1977

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Apr 27, 2022

Property Information

Block3708
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,682
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,000
59%
Improvement Value:$286,700
41%
Total Assessment$702,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,594+3.1%
2024$20,940+6.6%
2023$19,649+8.2%
2022$18,168+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft2,682DeedBook 4823, Page 338NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/30/2022

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft2,682DeedBook 3166, Page 1006Recorded1/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 1977