Skip to content

341 Knickerbocker RdEnglewood, NJ 07631

Built 1958

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block409
Lot74
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-BV-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,880
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,800
50%
Improvement Value:$146,700
50%
Total Assessment$295,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,081+3.1%
2024$8,806+3.1%
2023$8,540+2.7%
2022$8,318+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 5121, Page 30NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1958