Skip to content

229 St Nicholas AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2004

Property Information

Block411
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,640
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
50%
Improvement Value:$141,500
50%
Total Assessment$284,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,477+3.2%
2024$8,213+3.2%
2023$7,958+2.8%
2022$7,745+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928