Skip to content

110 Otsego PlEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$29,625
Last Sale Date
Sep 9, 2016

Property Information

Block601
Lot40
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,187
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,100
53%
Improvement Value:$105,600
47%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,905+3.1%
2024$6,696+3.1%
2023$6,494+2.7%
2022$6,325+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$29,625

From:

To:

Sq Ft1,187DeedBook 2513, Page 1566NU CodeDoubtful title (14)Recorded1/23/2017

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,175DeedBook 9121, Page 744Recorded7/24/2006

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,175DeedBook 8452, Page 514Recorded3/13/2002

Property Built

Built

Year Built: 1923