Skip to content

68 Tenafly RdEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block603
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-VL
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage3,648
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
34%
Improvement Value:$257,900
66%
Total Assessment$388,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,951+3.1%
2024$11,589+3.1%
2023$11,239+2.7%
2022$10,948+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft3,648DeedBook 3959, Page 1495NU CodeFamily (1)Recorded2/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1906