Skip to content

134 W Demarest AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 16, 2005

Property Information

Block603
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,500
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,500
55%
Improvement Value:$121,500
45%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,297+3.1%
2024$8,046+3.1%
2023$7,803+2.7%
2022$7,601+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 8185, Page 655Recorded7/14/1999

Property Built

Built

Year Built: 1928