Skip to content

131 Westend AveEnglewood, NJ 07631

Built 1913

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 8, 1997

Property Information

Block603
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SSTDWG4CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,892
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,400
49%
Improvement Value:$149,200
51%
Total Assessment$292,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,992+3.1%
2024$8,719+3.1%
2023$8,456+2.7%
2022$8,237+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 8002, Page 289Recorded9/9/1997

Property Built

Built

Year Built: 1913