Skip to content

85-87 James StEnglewood, NJ 07631

Built 1913

Owner
---
Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Aug 21, 2025

Property Information

Block605
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL&F
Dwellings3
ZoningR-E
Sq Footage1,834
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,500
51%
Improvement Value:$137,000
49%
Total Assessment$279,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,589+3.1%
2024$8,329+3.1%
2023$8,078+2.7%
2022$7,868+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft1,834DeedBook 5600, Page 255Recorded9/15/2025

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,834DeedBook 3516, Page 1961NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded2/25/2020

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,834DeedBook 8709, Page 533Recorded7/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 1913