Skip to content

21 W Ivy LaneEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block701
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,496
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
50%
Improvement Value:$231,600
50%
Total Assessment$462,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,225+3.1%
2024$13,794+3.1%
2023$13,378+2.7%
2022$13,031+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 5345, Page 364Recorded10/16/2024

Property Built

Built

Year Built: 1908