Skip to content

41 Concord StEnglewood, NJ 07631

Built 1938

Last Sale Price
$577,000
Last Sale Date
Jun 28, 2010

Property Information

Block708
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,102
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,600
61%
Improvement Value:$196,400
39%
Total Assessment$506,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,549+3.1%
2024$15,079+3.1%
2023$14,623+2.7%
2022$14,244+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$577,000

From:

To:

Sq Ft2,102DeedBook 467, Page 1429Recorded7/6/2010

Property Sale

Sale
$457,000

From:

To:

Sq Ft2,102DeedBook 8852, Page 196NU CodeOutside sample period (5)Recorded7/27/2005

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

Sq Ft2,102DeedBook 8212, Page 289Recorded9/30/1999

Property Built

Built

Year Built: 1938