Skip to content

29 Highwood AveEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 13, 2015

Property Information

Block710
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,329
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
59%
Improvement Value:$96,600
41%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,209+3.1%
2024$6,991+3.1%
2023$6,780+2.7%
2022$6,604+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,329DeedBook 2091, Page 530Recorded10/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1943