Skip to content

134 Engle StEnglewood, NJ 07631

Commercial

Last Sale Price
$24,850,000
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block913
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW1-D4
Description2S-F-COM
Dwellings---
ZoningCBD2
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$428,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,152+3.1%
2024$12,754+3.1%
2023$12,369+2.7%
2022$12,048+0.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$24,850,000
DeedBook 4603, Page 1731Recorded3/2/2022

Property Sale

SaleMulti
$15,375,000

From:

To:

DeedBook 2244, Page 2321Recorded4/26/2016

Also conveyed in this deed

3 parcels

Property Sale

SaleMulti
$1,500,000
DeedBook 7989, Page 430