Skip to content

180 Engle StEnglewood, NJ 07631

Commercial

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Aug 20, 1999

Property Information

Block913
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW1-D4
Description1S-CB-OFF
Dwellings1
ZoningCBD2
Sq Footage7,659
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,134,400
61%
Improvement Value:$725,600
39%
Total Assessment$1,860,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$57,158+3.1%
2024$55,428+3.1%
2023$53,754+2.7%
2022$52,359+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

DeedBook 8201, Page 362Recorded8/25/1999