Skip to content

150 Engle StEnglewood, NJ 07631

Built 1907
Commercial

Last Sale Price
$970,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block913
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page0

Building Details

Building Class18
Description2SFRDWG1CG
Dwellings2
ZoningCBD2
Sq Footage3,156
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$567,900
71%
Improvement Value:$232,100
29%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,584+3.1%
2024$23,840-13.8%
2023$27,669+2.7%
2022$26,951+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$970,000

From:

To:

Sq Ft3,156DeedBook 5519, Page 1295Recorded6/4/2025

Property Sale

Sale
$1,260,000

From:

To:

Sq Ft3,156DeedBook 9171, Page 10Recorded10/12/2006

Property Built

Built

Year Built: 1907