Skip to content

277 Wilson AvenueFairview, NJ 07022

Built 1920

Last Sale Price
$47,500
Last Sale Date
Jul 30, 2010

Property Information

Block206
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class16
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,226
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,500
56%
Improvement Value:$181,100
44%
Total Assessment$413,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,224+5.9%
2024$8,714+3.4%
2023$8,424-1.6%
2022$8,563-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$47,500

From:

To:

Sq Ft2,226DeedBook 501, Page 1602NU CodeLove & affection (2)Recorded8/13/2010

Property Built

Built

Year Built: 1920