Skip to content

140 Shaler AveFairview, NJ 07022

Built 1950

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 29, 2017

Property Information

Block206
Lot34
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class47
Description1SB1G
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,126
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,600
46%
Improvement Value:$281,600
54%
Total Assessment$526,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,775+5.7%
2024$11,144+2.1%
2023$10,913-0.7%
2022$10,995+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,126DeedBook 2702, Page 1730Recorded8/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950