Skip to content

310a Henry St.Fairview, NJ 07022

Built 2007

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 4, 2020

Property Information

Block211
Lot28.02
QualifierC000A
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,200
36%
Improvement Value:$295,300
64%
Total Assessment$462,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,355+7.6%
2024$9,623+2.8%
2023$9,363-11.8%
2022$10,617+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 3675, Page 1451Recorded8/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

DeedBook 9225, Page 101NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/4/2007