Skip to content

306 Henry StFairview, NJ 07022

Built 1951

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block211
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage1,005
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,400
61%
Improvement Value:$144,600
39%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,364+7.2%
2024$7,803+1.9%
2023$7,658-2.4%
2022$7,849-7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951