Skip to content

53 Hamilton AveFairview, NJ 07022

Built 1922

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block211
Lot39
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description1SF
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,874
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,200
51%
Improvement Value:$246,400
49%
Total Assessment$505,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,311+3.1%
2024$10,968+1.9%
2023$10,769-0.9%
2022$10,863+5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 4622, Page 1200Recorded3/17/2022

Property Built

Built

Year Built: 1922