Skip to content

397 Cliff StFairview, NJ 07022

Built 1917

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block417
Lot36
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class45
Description2SS
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,106
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
37%
Improvement Value:$340,100
63%
Total Assessment$540,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,935+5.6%
2024$11,305+4.0%
2023$10,865+1.3%
2022$10,728+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1917