Skip to content

33 Spring Valley AvenueParamus, NJ 07652

Built 1930

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block605
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,300
66%
Improvement Value:$147,700
34%
Total Assessment$433,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,862+7.9%
2024$5,435+8.4%
2023$5,013+9.0%
2022$4,599+13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 5093, Page 1010Recorded9/28/2023

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 4968, Page 407Recorded4/10/2023

Property Built

Built

Year Built: 1930