Skip to content

135 Maitland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 30, 1990

Property Information

Block1304
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,282
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$373,300
57%
Improvement Value:$282,600
43%
Total Assessment$655,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,329+2.9%
2024$9,066+6.2%
2023$8,536+5.2%
2022$8,111+14.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 7367, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1956