Skip to content

E 145 Route 4Paramus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Mar 6, 2000

Property Information

Block1404
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningBG
Sq Footage---
Acreage2.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,034,000
41%
Improvement Value:$5,746,800
59%
Total Assessment$9,780,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$145,118+0.3%
2024$144,702-6.1%
2023$154,070-14.5%
2022$180,241+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

DeedBook 8256, Page 507NU CodeGovernment (15)Recorded3/16/2000

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,624,993

From:

To:

Sq Ft31,710DeedBook 8186, Page 793Recorded7/16/1999