Skip to content

76 Iona PlaceParamus, NJ 07652

Built 1931

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Aug 7, 2017

Property Information

Block2001
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,700
49%
Improvement Value:$475,600
51%
Total Assessment$928,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,164+3.1%
2024$12,774+8.3%
2023$11,791+5.4%
2022$11,187-10.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 2816, Page 368Recorded12/20/2017

Property Sale

Sale
$642,000

From:

To:

Sq Ft2,328DeedBook 8499, Page 733Recorded8/9/2002

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 7840, Page 6Recorded12/5/1995

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 7372, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1931