Skip to content

84 Brown CircleParamus, NJ 07652

Built 1971

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block2105
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,700
46%
Improvement Value:$480,400
54%
Total Assessment$885,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,586+3.0%
2024$12,224+7.4%
2023$11,380+5.3%
2022$10,806-6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971