Skip to content

66 Brown CircleParamus, NJ 07652

Built 1971

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block2105
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,348
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,700
54%
Improvement Value:$381,700
46%
Total Assessment$825,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,726+3.0%
2024$11,385+7.3%
2023$10,614+5.1%
2022$10,095-12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 4512, Page 840Recorded12/29/2021

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 8586, Page 74NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/13/2003

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 7912, Page 604

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 7912, Page 604Recorded9/19/1996

Property Built

Built

Year Built: 1971