Skip to content

103 Brown CircleParamus, NJ 07652

Built 1971

Last Sale Price
$726,400
Last Sale Date
Sep 9, 2011

Property Information

Block2106
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,100
40%
Improvement Value:$618,900
60%
Total Assessment$1,030,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,672+2.9%
2024$14,262+7.4%
2023$13,283+5.3%
2022$12,616-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$726,400

From:

To:

Sq Ft2,940DeedBook 834, Page 688Recorded9/19/2011

Property Sale

Sale
$612,500

From:

To:

Sq Ft2,940DeedBook 8668, Page 961Recorded3/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 1971