Skip to content

E 47 Century Rd.Paramus, NJ 07652

Built 1980

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block2509
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,200
53%
Improvement Value:$295,000
47%
Total Assessment$630,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,672+2.9%
2024$8,428+9.2%
2023$7,714+5.3%
2022$7,327+3.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$785,000

From:

To:

Sq Ft1,434DeedBook 5193, Page 274Recorded3/14/2024

Property Sale

Sale
$123,150

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 9191, Page 175NU CodeJudicial / partition (11)Recorded11/14/2006

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 8884, Page 24Recorded8/27/2005

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,137DeedBook 8604, Page 944Recorded8/14/2003

Property Built

Built

Year Built: 1980