Skip to content

278 Haywood DrParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Feb 3, 2016

Property Information

Block3709
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,383
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,300
48%
Improvement Value:$455,600
52%
Total Assessment$873,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,300+3.2%
2024$11,924+8.1%
2023$11,032+5.1%
2022$10,492-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,383DeedBook 2184, Page 1836NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/11/2016

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8289, Page 313Recorded7/17/2000

Property Built

Built

Year Built: 1952