Skip to content

177 Lawrence DriveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Feb 20, 2008

Property Information

Block3311
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage3,388
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,800
38%
Improvement Value:$690,200
62%
Total Assessment$1,113,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,624+3.1%
2024$15,159+8.6%
2023$13,955+5.2%
2022$13,266+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft3,388DeedBook 9499, Page 88NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/27/2008

Property Sale

Sale
$372,500

From:

To:

Sq Ft1,178DeedBook 8674, Page 850Recorded4/24/2004

Property Sale

Sale
$300,005

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 8399, Page 405NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/30/2001

Property Built

Built

Year Built: 1951